Seminar: Støt brysterne – her og nu

Du behøver ikke vente på, at "kræftens gåde" skal blive løst engang i en fjern fremtid. Forskerne har afdækket mange faktorer, som skaber kræft, og som man kan sætte ind overfor her og nu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

NHT-vejlederne Inger Rasmussen og Jane Borlev dykker ned i de hormonelle sammenhænge omkring brystkræft sammen med Anette Paulin.

Seminaret henvender sig til dig, der vil forebygge kræft, til dig som vil forebygge et tilbagefald, og til dig, der har brug for styrke efter kemo og/eller stråling og antiøstrogen-behandling. Og til dig, der er behandler.

Jane fik selv konstateret brystkræft i 2011 – den var fremskreden, og det var den særligt aggressive type HER2.

“Kræftbehandlingen betød, at jeg fik knogleskørhed, lavt stofskifte og gik i overgangsalder som 40-årig, med alt hvad dertil hører; hedeture, blære- og slimhindeproblemer, en hjerne af vat, dårlig søvn. Dertil kom, at jeg havde voldsomme bivirkninger af den antiøstrogen-behandling, jeg fik efter operationen. Jeg skulle have haft den i 10 år, men jeg valgte i samråd med min onkolog at stoppe efter knap 2 år. Jeg følte, jeg måtte gøre noget andet for at forebygge evt. tilbagefald. Derfor undersøgte jeg alt, hvad jeg kunne, omkring andre muligheder for at beskytte mig selv bedst muligt, helt naturligt og uden brug af kemi.”

Her 10 år efter har Jane det bedre end nogen sinde før. På seminaret fortæller hun om de løsninger, hun fandt.

Varighed: 2 timer. Kan købes her i shoppen for 60 kroner

Relaterede artikler: Kræftens Bekæmpelse ved for lidt om hormoner.

Del på

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Fra Anette's blog

Anette’s historie 2 – Blæreproblemer

Jeg har altid haft problemer med blæren – ”sart blære” ”nervøs blære” – eller som jeg plejede at sige: ”jeg har ikke selskabsblære”. Jeg kunne ikke holde mig så længe som andre kunne, og jeg fik meget let blærebetændelse. Lidt kulde, stress eller en forkølelse kunne resultere i blærebetændelse.

Kvinde kend dine hormoner

KDHforside250px
- en bog om balance i alle aldre
Mere om emnet

NHT® Sygdomsregister

Du kan bruge søgefunktionen til at finde emner – eller du kan bruge listen her med sygdomme og lidelser, som vi har gode erfaringer med, til at blive klogere på de hormonelle sammenhænge.

Lupus

– de hormonelle sammenhænge Værd at vide Det hormonelle miljø hos kvinder med lupus er kendetegnet ved højt østradiol og prolaktin kombineret med lave niveauer

Naturlig hormonterapi
– din guide til genopretning af hormonbalancen med naturlige midler

“Den bog er der virkelig brug for.”
Læge Carsten Vagn-Hansen

Læs mere om bogen

Følg os på

– et magasin om
naturlig sundhed
Få vores nyhedsbrev

Vi hjælper kvinder til at hjælpe sig selv.

Seneste artikler

Jeg fandt vejen tilbage til mig selv

Rikke Michael Hansen havde et krævende og udadvendt karrierejob. Men i det skjulte kæmpede hun med endometriose. Hvis hun glemte de smertestillende piller, endte hun ude på toilettet i fosterstilling. Det kunne ikke blive ved med at gå…

Læs mere »

© Center for Naturlig Hormonterapi

webisde fra ❤

Nyt om naturlig hormonterapi

Få sidste nyt!

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få nyt om forskningen, gode tilbud – og tips til en sund hormonbalance.